روحانی در پایان نشست آنکارا:‌ هیچ کشوری حق ندارد درباره آینده سوریه تصمیم بگیرد

به نقل از گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور عصر چهارشنبه و در پایان نشست رؤسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه در جمع خبرنگاران گفت: روز جشن بزرگ برای منطقه روزی است که جنگ  در سوریه پایان بیابد، تروریست‌ها از منطقه خارج شده باشند و دروازه‌های سوریه روی همه آوارگان باز شود و در یک انتخابات آزاد مردم سوریه بتوانند سرنوشت و آینده خود را تعیین کنند.

روحانی با قدردانی از میهمان‌نوازی دولت و ملت ترکیه، به تروریسم به‌عنوان معضل منطقه اشاره کرد و گفت: منطقه ما در سالهای اخیر مبتلا به معضل مهمی به‌نام تروریسم شد؛ ترویست‌هایی که از سوی برخی از کشورها تربیت شده و مورد حمایت مالی و تسلیحاتی قرار گرفتند همان تروریست‌هایی که می‌توانستند نه‌تنها اشیای باستانی موزه‌های سوریه بلکه حتی نفت این کشور را استخراج کنند و بفروشند.

رئیس جمهور، آینده سوریه را متعلق به مردم سوریه دانست و با بیان اینکه هیچ کشوری حق ندارد درباره آینده سوریه تصمیم بگیرد، تأکید کرد: تمامیت ارضی، حاکمیت ملی، وحدت و استقلال سوریه به‌عنوان اهدافی مهم که خواست مردم سوریه است، باید مورد توجه همگان باشد.

رئیس‌جمهور با ابراز اینکه برخی قدرتهای بزرگ جهانی از جمله آمریکا می‌خواستند برای سالهای طولانی از گروههای تروریستی همانند داعش و النصره برای پیشبرد اهدافشان در منطقه استفاده کنند، گفت: ملتهای بزرگی چون ملت سوریه و عراق و با کمک کشورهای دوست، این توطئه بزرگ آنها را خنثی کردند و امروز دیگر قدرتی به‌نام داعش وجود ندارد گرچه باقیمانده‌هایی از آن هنوز در گوشه و کنار وجود دارند.

روحانی با یادآوری اینکه اکنون امید مردم منطقه برای مبارزه پیگیر علیه تروریسم از همیشه بیشتر شده است، اظهار داشت: در مسیر مبارزه با تروریسم حدود ۱۵ ماه پیش در شهر آستانه اجلاسی تشکیل شد و در آن روندی مورد نظر قرار گرفت که این روند منتهی به نوعی آتش‌بس و کاهش تنش در چهار منطقه در سوریه شد.

رئیس‌جمهور افزود: در این روند، کشور روسیه، ترکیه و ایران نقش اساسی را ایفا کردند و در ضمن برگزاری جلسات فراوان در سطح کارشناسی و وزرا، اولین نشست سران را در نوامبر سال گذشته در سوچی تشکیل دادند که  از آثار مهم آن، تشکیل کنگره ملی میان معارضان و نمایندگان دولت سوریه در سوچی بود.

روحانی ادامه داد: این قدمی امیدبخش بود که باید این روند را ادامه دهیم. از آن زمان تاکنون تحولات بسیار زیادی در سوریه اتفاق افتاده که برخی خوشایند و برخی تلخ است اما بسیار خوشحالم که در مجموع امروز امید در سوریه از دیروز برای رسیدن به صلح بیشتر است و آوارگان سوری امروز امید فراتری نسبت به گذشته دارند که در آینده‌ای نه‌چندان دور به خانه‌های خود بازگردند.

رئیس جمهور با ابراز خرسندی از برگزاری دومین نشست سران سه کشور ایران، ترکیه و روسیه در آنکارا گفت: در جلسات سه‌جانبه، بحث‌های بسیار مفید و صریح نسبت به سوریه و آینده آن داشتیم و خوشحال کننده‌ترین لحظه، آن زمانی بود که سه کشور توافق کردند برای کمک‌رسانی به مردم مظلوم سوریه و نجات مجروحان بیش از گذشته با یکدیگر همکاری کنند. این لحظه شیرین و زیبا را امیدوارم در مقام عمل به‌گونه‌ای اجرا کنیم که بتوانیم به مردم مظلوم سوریه و به‌ویژه  مجروحان بیش از پیش کمک کنیم.

روحانی تصریح کرد: از دید جمهوری اسلامی ایران که همواره آن را تکرار کرده‌ایم سوریه راه‌حل نظامی ندارد و از راه سیاسی باید  حل‌وفصل شود و باید همه کمک کنیم جنگ متوقف شود و راه‌حل صلح‌آمیز دنبال شود و مردم آواره و ستم‌دیده به خانه‌های خود بازگردند.

رئیس جمهور با تصریح به اینکه “وضعیت انسانی در سوریه امروز بسیار اسفناک است و باید کمک کنیم که مردم احساس آرامشی در زندگی خود داشته باشند”، گفت: مبارزه با تروریسم باید ادامه یابد و باقیمانده‌های تروریست‌ها از سوریه رانده شوند.

روحانی با اعلام اینکه “کاری که باید انجام دهیم کمک برای آینده سوریه است و هیچ کشوری حق ندارد برای آینده این کشور تصمیم بگیرد”، اظهار داشت: آینده سوریه متعلق به مردم سوریه است و آنان هستند که در نهایت با رأی به اصلاح قانون اساسی و شرکت در انتخابات آزاد، برای آینده خود تصمیم می‌گیرند. ما کشورهای سه‌گانه به‌عنوان ضامن روند آستانه، به تلاشهای خود در این مسیر ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور در پایان بار دیگر از رئیس جمهور ترکیه به‌خاطر برگزاری موفقیت‌آمیز این نشست و تصمیماتی که در آن اتخاذ شد، تشکر و ابراز امیدواری کرد که تلاش‌ها تا رسیدن به اهداف نهایی برای کمک به مردم سوریه و ثبات و امنیت در منطقه ادامه یابد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد