به نقل از بلومبرگ، بارگیری نفت خام و میعانات از بنادر ایران در ۲ هفته نخست ماه ژوئن با ۱۶ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه می‌به ۲.۱۱۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. بر اساس آمار‌های کشتیرانی، این بیشترین کاهش ماه به ماه صادرات نفت ایران از دسامبر ۲۰۱۶ تاکنون است.

البته با توجه به اینکه هنوز تا پایان ماه ژوئن ۲ هفته دیگر باقی مانده هنوز زود است بخواهیم در مورد کاهش صادرات نفت ایران به صورت قطعی اظهارنظر کنیم. اما با توجه به وابستگی دولت ایران به درآمد‌های نفتی، کاهش صادرات نفت ایران در بلندمدت یک نگرانی عمده برای تهران خواهد بود.

میزان صادرات نفت ایران در این ۱۴ روز، پایین‌ترین میزان صدور ۲ هفته‌ای نفت این کشور در ۱۲ ماه گذشته محسوب می‌شود.

بر اساس این گزارش، میزان نفت صادراتی ایران به کشور‌های عضو اتحادیه اروپا به میزان یک سوم کاهش یافته، زیرا کشور‌های اسپانیا، یونان و ایتالیا همگی در ماه ژوئن خرید خود از ایران را نسبت به ماه قبل کاهش داده اند. ترکیه که در سال جاری به طور متوسط روزانه ۲۰۰ هزار بشکه از ایران نفت خریده، از ابتدای ماه ژوئن هیچ نفتی از این کشور خریداری نکرده است.

میزان تحویل نفت ایران به هند و ژاپن نسبت به ماه گذشته افزایش داشته، در حالی که میزان صادرات نفت به چین بدون تغییر باقی مانده است. در مقابل، میزان صادرات نفت و میعانات نفتی ایران به کره جنوبی به شدت کاهش یافته است.

به گزارش اکونیوز، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد، در صورتی در برجامِ بدون آمریکا می‌ماند که اروپا در خصوص تعهدات برجام تضمین دهد، از جمله اینکه صادرات نفت ایران نباید کاهش پیدا کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد