برای پیشگیری از پوکی استخوان در ابتدا باید یک رژیم غذایی غنی از کلسیم داشت؛ البته باید از سنین پایین‌تر، این رژیم را رعایت کرد و در سنین مختلف نسبت به نیاز بدن، مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم را بیشتر کرد؛ نگهداری از استخوان‌ها نیاز شدید به کلسیم دارد و شما می‌توانید با رژیم غذایی درست از پوکی استخوان جلوگیری کنید یا کمبود کلسیم را جبران کنید؛ بدانید هیچ وقت برای جبران دیر نیست.

نوجوانان

برای پیشگیری از پوکی استخوان باید از سنین نوجوانی یک رژیم کامل و درست رعایت شود، زیرا در این سنین است که استخوان‌ها شکل می‌گیرند و محکم می‌شوند؛ نوجوانان باید طوری تغذیه شوند و از مواد غذایی کلسیم دار استفاده کنند که در سن ۵۰ سالگی، استخوان‌هایی قوی و نیرومند داشته باشند؛ این مواد کلسیم‌دار همان مواد لبنی است.

تا سن ۳۰ سالگی مدل استخوان به همان شکل سابق است، اما بعد از این سن باید بیشتر مراقب بود و رژیم غذایی را تا حدودی تغییر داد؛ با مصرف اندازه کلسیم می‌توان با تخریب استخوان‌ها مبارزه و از پوکی استخوان جلوگیری کرد.

مخصوصاً زنان باید مدت زمان طولانی با درمان هورمونی، این مواد از دست رفته را جایگزین کنند چرا که در صورت مراقب نبودن دچار سرطان سینه می‌شوند.

کلسیم

نیاز‌های نوجوانان و جوانان باید از طریق یک برنامه غذایی درست به آن‌ها داده شود؛ برخی مطالعات نشان می‌دهد ۱۵۰۰ میلی گرم کلسیم در روز می‌تواند از تخریب استخوان در سنین ۳۰ و ۴۲ سال جلوگیری کند.

نوشیدن شیر، خوردن ماست و پنیر تازه در هر وعده غذایی باید حتماً رعایت شود، چون فقط محصولات لبنی کلسیم کافی بدن را فراهم می‌کنند؛ در صورت داشتن آلرژی به شیر می‌توان از مکمل‌های کلسیم مانند قرص استفاده کرد.

روزی ۲ کاسه ماست یا ۳۰۰ گرم پنیر، کلسیم بدن را فراهم می‌کند؛ می‌توان این مواد غذایی را در وعده‌های غذایی صبحانه، ناهار و شام گنجانید؛ در صبحانه خوردن، ۳۰۰ میلی‌لیتر شیر مانند ۳۷۵ میلی گرم کلسیم است.

برای داشتن استخوان‌های قوی به کلسیم احتیاج دارید. میزان نیاز بزرگسالان به کلسیم روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم و برای زنان بعد از ۵۰ سالگی و مردان بعد از ۷۰ سالگی ۱۲۰۰ میلی‌گرم است. مهمترین منبع کلسیم شیر است. یک لیوان ۲۵۰ میلی‌لیتری از شیر بدون توجه به اینکه کم چرب یا پرچرب است، ۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم دارد. کلسیم درون یک کاسه ماست با کلسیم موجود در ۲۵۰ سی‌سی شیر تقریبا برابر است، پس اگر شیر دوست ندارید یا به لاکتوز درون شیر حساسیت دارید می‌توانید از این جایگزین استفاده کنید. در ضمن کلسیم موجود در شیر‌ها و لبنیاتی که لاکتوز آن‌ها گرفته شده با سایر لبنیات لاکتوزدار برابر است.
ویتامین D
ویتامین D. برای جذب کلسیم ضروری است و از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند؛ این ویتامین در نور خورشید وجود دارد، اما در زمان اوج آفتاب نباید از آن استفاده کرد، چون موجب سرطان پوست می‌شود؛ استفاده معقول از آفتاب در زمان درست به جذب کلسیم کمک می‌کند.عدم فعالیت و شیوه زندگی

مطالعات بسیاری نشان داده‌اند زنانی که مادام العمر ورزش می‌کنند، استخوان‌هایشان در وضعیت بهتری نسبت به دیگران است؛ برای پیشگیری از پوکی استخوان باید فعالیت بدنی داشت؛ پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری و بدنسازی را نباید هرگز فراموش کرد و باید دانست برای انجام این فعالیت‌ها هیچ زمانی دیر نیست؛ فقط برای لاغری ورزش نکنید و دخانیات را کنار بگذارید، زیرا سیگار نیز موجب از بین رفتن کلسیم و پوکی استخوان‌ها می‌شود.

رعایت تمام این موارد می‌تواند حتی اثرات ژنتیکی را از بین ببرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد